Wprowadzenie net-billingu w kwietniu 2022 roku wprowadziło na rynku wiele zamieszania i do dziś system ten może budzić wiele wątpliwości. Wpływ na opłacalność instalacji fotowoltaicznej ma jednak także kilka innych czynników. Ze względu jednak na to, że poziom nasłonecznienia w Polsce jest optymalny pod kątem wytwarzania prądy z promieniowania słonecznego i w całym naszym kraju jest mniej więcej równomierne, przy obecnych cenach prądu fotowoltaika w 2023 roku dalej się opłaca. Sporym odciążeniem budżetu w dalszym ciągu są także dofinansowania.

Cena fotowoltaiki w 2023 roku

Cały czas rosną ceny prądu i ogólnie wszystko wokół raczej drożeje, jednak już pod koniec 2023 roku zaczęto obserwować w branży powrót tendencji spadkowych. Cena fotowoltaiki znów staje się więc przystępniejsza. Instalacja fotowoltaiczna 4 kW to obecnie koszt na poziomie ok. 20 000 zł.

Dofinansowanie do fotowoltaiki

To, co znacząco zwiększa opłacalność paneli słonecznych to różnego rodzaju dofinansowania do fotowoltaiki. Osoby fizyczne mogą uzyskać dotację do zakupu instalacji fotowoltaicznej z 4 różnych programów:

  • “Czyste Powietrze”,
  • “Czyste Powietrze Plus”,
  • “Mój prąd”,
  • “Stop Smog”.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać natomiast z programu “Energia Plus”, a rolnicy z “Agroenergii” lub “Zielonej energii w gospodarstwie rolnym”.

W TRADA chętnie pomożemy Ci na każdym etapie inwestycji – od doboru odpowiednich paneli, przez skompletowanie dokumentów i złożenie wniosku o dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze”, po fachowy montaż.