Pozyskiwanie energii ze słońca jest nie tylko ekologiczne, ale i po prostu opłacalne. Schemat działania instalacji fotowoltaicznej wydaje się być prosty. Przekształcanie energii słonecznej w prąd, np. do grzania wody lub zasilania różnych urządzeń, jest jednak dość złożonym procesem. Niemniej fotowoltaika to nasza przyszłość, więc warto po prostu wiedzieć, jak ona działa.

Instalacja fotowoltaiczna – schemat działania

Fotowoltaika do grzania wody będzie funkcjonować nieco inaczej niż klasyczny zestaw o dużej mocy, od którego będzie po prostu zdecydowanie mniejsza. Mimo to schemat instalacji fotowoltaicznej w zakresie podstawowych elementów nie będzie się bardzo różnił. Zarówno klasyczna instalacja fotowoltaiczna, jak i fotowoltaika do grzania wody wymagają zastosowania paneli PV oraz inwertera. Różnice będą występować przede wszystkim na poziomie akcesoriów łączeniowych oraz liczby samych paneli PV.

Schemat działania tego typu zestawów bazuje na tym, że pozyskiwana energia słoneczna przekształcana jest przez ogniwa w prąd stały, który przekazywany jest do paneli, a następnie do inwertera. Inwerter jest z kolei tym elementem, który przekształca prąd stały w zmienny. Prąd zmienny wprowadzany jest już bezpośrednio do sieci elektrycznej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak działa zestaw PV – czy to mikroinstalacja czy klasyczne rozwiązania o dużej mocy, pozostajemy do Twojej dyspozycji. Chętnie pomożemy dobrać odpowiednie rozwiązanie do Twoich indywidualnych potrzeb oraz zapotrzebowania energetycznego w Twoim domu!